Wrócili z Izraela
04.03.2011

Dziesięcioosobowa delegacja płońszczan wróciła z Izraela, gdzie przez tydzień (od 18 do 25 lutego) przebywała na zaproszenie Przewodniczącego Rady Regionalnej Ramat Negev - Shmuela Rifmana.

 .

Płońszczanie – radni oraz urzędnicy na czele z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem - mieli okazję zapoznać się z nowymi projektami zrealizowanymi na terenie regionu Ramat Negev, zwiedzając m.in.:

 .

  • ośrodek badań rolniczych (prowadzone są tam m.in. badania umożliwiające uprawę roślin z wykorzystaniem słonej wody ze źródeł podziemnych)

  • ośrodek dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu (otwarty w 2010 r., budowa sfinansowana ze środków rządowych, regionalnych i środków prywatnych od darczyńców; dzięki budowie ośrodka powstało w Ramat Negev 30 nowych miejsc pracy; w ośrodku przebywają osoby z terenu całego Izraela; projekt obejmuje nie tylko terapię osób uzależnionych, ale również ich edukację; projekt zakłada, że po zakończeniu terapii część osób pozostanie w Ramat Negev i podejmie tam pracę)

  • ośrodek dla trudnej młodzieży (funkcjonuje w Ramat Negev od kilku lat, jest kontynuacją projektu realizowanego od lat osiemdziesiątych w Tel Avivie, pomaga wrócić dzieciom i młodzieży z ulic do normalnego życia).

 

Płońszczanie zwiedzili również kibuc, w którym przez ostatnie 20 lat swojego życia mieszkał Dawid Ben Gurion, oraz ośrodek uniwersytecki im. Ben Guriona. Złożono kwiaty na grobie Ben Guriona w Sde Boquer.  Gospodarze wielokrotnie podkreślali jak ważne są dla nich partnerskie i przyjacielskie kontakty z Płońskiem - miastem, w którym urodził się twórca państwa Izrael - Dawid Ben Gurion.

.

Odwiedzając miejsca kultu religijnego chrześcijan (Betlejem, Jerozolimę, okolice Jeziora Genezaret, Nazaret) oraz Tel Aviv, członkowie delegacji mieli również okazję zobaczyć jak w warunkach demokratycznych mogą ze sobą zgodnie współżyć ludzie różnych narodowości i wyznań.

W czasie wizyty członkowie delegacji kilkakrotnie mieli okazję spotkać się z członkami Rady Regionalnej Ramat Negev oraz pracownikami Urzędu Regionu. Prowadzono m.in. rozmowy dotyczące dalszej współpracy oraz wizyty młodzieży z Ramat Negev w Płońsku w 2011 roku.

 .

.

.