VI Dni Patrona Miasta
27.09.2011

W niedzielę, 25 września w ramach VI Dni Patrona Miasta odbył się I Jarmark św. Michała, który został połączony z promocją obwodnicy wschodniej miasta.

Historia płońskich jarmarków sięga XVI w. , wtedy to w mieście odbywały się cotygodniowe targi i 3 jarmarki, na których handlowano głównie bydłem i końmi. W 1612 roku miasto nabyło prawo do zorganizowania drugiego jarmarku.

W niedzielę, 25 września odnowiliśmy piękną płońską tradycję organizując I Jarmark św. Michała – naszego patrona.  Na wystawowych kramach znalazły się m.in. wycinanki kolorowe, miody i produkty pszczele,  naturalne wędliny wędzone drewnem olchowym,  tradycyjne przetwory, konfitury, wypieki domowe oraz rzeźby.

.

.

.

Jarmarkowi towarzyszyły pokazy policji i straży pożarnej oraz przejażdżki motocyklami stowarzyszenia IPA. Dużym powodzeniem zwłaszcza wśród dzieci cieszyły się przejażdżki londyńskim autokarem piętrowym, a także pokazy wybijania monet i strzelanie z łuku w ramach średniowiecznego miasteczka.

.

W czasie VI dni Patrona Miasta św. Michała miasto promowało projekt  pn. „Poprawa układu komunikacyjnego miasta Płońska – budowa drogi gminnej projektowanej obwodnicy w Płońsku od ul. Targowej do ul. Klonowej wraz z przebudową ulicy Klonowej” znany powszechnie jako obwodnica wschodnia Płońska.  – To jest radość dla całego miasta, bardzo chcieliśmy, żeby ta droga powstała – mówił w czasie przemówienia burmistrz miasta Płońska Andrzej Pietrasik dziękując wszystkim tym, którzy wierzyli w powodzenie inwestycji. -  Był to projekt drogowy, którego nie było jeszcze w historii samorządu miasta Płońska –podkreślał burmistrz.

.

Głos zabrali zaproszeni goście : sekretarz stanu Julia Pitera, posłowie Wojciech Jasiński i Aleksander Sopliński oraz reprezentująca marszałka Adama Struzika Grażyna Opolska. Gratulując burmistrzowi udanej inwestycji zgodnie przyznali, że Płońsk jest miastem, który wyróżnia się zdecydowanie na mapie województwa mazowieckiego. 

.

.

Po okolicznych przemówieniach odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali burmistrz Andrzej Pietrasik oraz reprezentujący Radę Miejską Krzysztof Biernatowicz, a następnie symboliczne przecięcie wstęgi na nowym moście. Zanim to jednak nastąpiło droga została poświęcona przez księdza kanonika Edmunda Makowskiego oraz przez księdza Jarosława Cichockiego, który w niekonwencjonalny sposób, z kropidłem w ręku przejechał na motorze. Tak właśnie udało się ponownie połączyć tradycję z nowoczesnością.

.

.

Płońszczanie bawili się do późnych godzin nocnych oglądając występy : zespołu Veres, sobowtóra Dody oraz gwiazdy wieczoru – zespołu Łzy.

.

.

.

.

.

.

.

W międzyczasie na scenie wręczono nagrody zwycięzcom w konkursie na najpiękniejszy ogród, balkon i osiedle oraz rozlosowano nagrody w ramach „biletów wstępu na obwodnicę”. 

.

Uroczystości miejskie zakończyły pokazy sztucznych ogni.