Partnerstwo w kulturze i oświacie na przykładzie projektu Płońskie Zaduszki Muzyczne „Pamięć Za Serce” - LAUREATEM prestiżowego konkursu SAMORZĄDOWY LIDER ZARZĄDZANIA 2011.
27.12.2011

Partnerstwo w kulturze i oświacie na przykładzie projektu Płońskie Zaduszki Muzyczne „Pamięć Za Serce” - LAUREATEM prestiżowego konkursu  SAMORZĄDOWY LIDER ZARZĄDZANIA 2011. Jest to sukces pomysłodawców i wieloletnich realizatorów: Szkoły Muzyki i Tańca NUTKA oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku, które od 2006 roku przy współpracy ze wszystkimi szkołami z terenu Płońska oraz organizacjami pozarządowymi, organizują multimedialne widowisko w hołdzie zmarłym, powszechnie szanowanym płońszczanom. Przedsięwzięciu patronuje Burmistrz Płońska  Andrzej Pietrasik.


    W imieniu Samorządu Miasta Płońsk nagrodę odebrały: Teresa Kozera  - Zastępca Burmistrza Miasta Płońsk oraz Bożena Kaliściak - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku, podczas uroczystej konferencji podsumowującej konkurs w siedzibie Senatu RP.

.


    Organizatorami konkursu są Związek Miast Polskich w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji projektu „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego (gminach i powiatach)” dofinansowanego z programu 2/POKL/5.2.1/2009 Wzmocnienie zarządzania w administracji samorządowej. W roku bieżącym (podobnie jak w 2008 r.) dziedzinami konkursowymi usługi społeczne: pomoc społeczna, ochrona zdrowia, kultura i oświata.
    Honorowy patronat nad konkursem objął Marek Ziółkowski, wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Jerzy Miller Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej.
Celem konkursu jest poprawa jakości usług dla mieszkańców, świadczonych przez administrację samorządową w dziedzinach: kultury, oświaty, pomocy społecznej i ochrony zdrowia.      


- Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich samorządów lokalnych.

    Do konkursu w 2011 roku zgłoszono ogółem 93 praktyki. Jury do finału konkursu zakwalifikowało 33 projekty najwyżej ocenione przez ekspertów, którzy uwzględniali następujące kryteria: innowacyjność wdrożonego rozwiązania pod kątem doboru celów (20% wagi oceny), skuteczność w podnoszeniu jakości obsługi (20% wagi oceny), efektywność kosztowa (20% wagi oceny), integrację z systemem zarządzania strategicznego jednostką (25% wagi ceny) oraz replikowalność (15% wagi ceny). Szczególnie ważna w trakcie procesu oceniania zgłoszonych projektów była praca ekspertów, którzy odbywali wizyt studyjne w JST i na miejscu dokonywali swego rodzaju wizji lokalnej.


    Słowa uczą, ale przykłady pociągają – na sentencję łacińską powołał się senator Janusz Sepioł przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Jego zdaniem samorząd w Polsce był i jest wielkim innowatorem życia publicznego. Zwrócił uwagę, że trudno jest o innowacje w takich dziedzinach jak kultura, zdrowie czy pomoc społeczna. Wymagają one bowiem  delikatności, wyobraźni i empatii, ponieważ ich celem jest człowiek. W tym roku dziedzinami konkursowymi były właśnie: kultura, oświata, ochrona zdrowia i pomoc społeczna.


    Podczas wygłoszonej laudacji Pani Małgorzata Nowak – ekspert konkursu- podkreśliła, iż: nagrodzony płoński projekt, w kategorii usługi społeczne: kultura małe i średnie miasta, otrzymał uznanie za autorski, oryginalny i nowatorski pomysł, oparty na wątkach historii lokalnej, a więc bliskiej mieszkańcom. Powstał, aby promować wśród młodych ludzi takie wartości jak: patriotyzm, poczucie wspólnoty lokalnej, dbałość o zachowanie regionalnej historii.
 Od pierwszej edycji Płońskie Zaduszki mają swoją stałą, ciągle powiększającą się publiczność. Impreza jest niebiletowana, co jest nie bez znaczenia dla potencjalnego odbiorcy. Koszty organizacji projektu są niewielkie, ponieważ wszyscy partnerzy działają „non profit".


W rozwiązaniu uwzględniono współpracę większości jednostek: kultury, oświaty, szkoły prywatnej, organizacji pozarządowych, lokalnych mediów oraz parafii. Miejska Biblioteka Publiczna, która jest instytucją wdrażająca projekt, ma wieloletnie tradycje współdziałania  z różnymi partnerami. Pełniąc swoje podstawowe funkcje wychodzi poza standardowe ramy gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów. Od wielu lat jest aktywnym organizatorem imprez kulturalnych i naturalnym partnerem dla innych podmiotów: przedszkoli, szkół różnego stopnia, domów kultury i organizacji pozarządowych. Projekt jest możliwy do realizacji przez każdy samorząd - zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych ośrodkach, wszędzie bowiem można znaleźć ludzi zasłużonych dla społeczności lokalnej, nietuzinkowych, o których warto pamiętać, i których sylwetki należy przypominać. Do przygotowania imprezy można wykorzystać zarówno instytucje kultury, jak i placówki oświatowe - w zależności od posiadanych zasobów.

sporządziła : Bożena Kaliściak

.