Stanowisko Rady Miejskiej w Płońsku dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych
29.12.2011

Stanowisko Rady Miejskiej w Płońsku

dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości

w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości,

 na mocy którego miałby być zniesiony Sąd Rejonowy w Płońsku

 .

.
Mając na uwadze dobro mieszkańców Płońska oraz dążąc do realizacji  idei: „urząd bliżej obywatela” Rada Miejska w Płońsku stanowczo sprzeciwia się planom Ministra Sprawiedliwości polegającym na likwidacji Sądu Rejonowego w Płońsku i utworzeniu w zamian zamiejscowego wydziału Sądu Rejonowego w Ciechanowie.

Płoński sąd miałby być filią (wydziałem zamiejscowym) Sądu Rejonowego w Ciechanowie. Projekt zakłada również likwidację wydziału ksiąg wieczystych.

Projekt rozporządzenia nie służy usprawnieniu funkcjonowania sądownictwa oraz obniża zaufanie obywateli do trzeciej władzy w państwie. Proponowane przez ministerstwo zmiany w sposób znaczący utrudnią dostęp obywateli Płońska i powiatu płońskiego do wymiaru sprawiedliwości, którzy po odpis z księgi wieczystej będą musieli jeździć do Ciechanowa.

Należy podkreślić fakt, iż Sąd Rejonowy w Płońsku jest sądem właściwym miejscowo dla większości spraw z terenu powiatu płońskiego, w którym mieszka blisko 90 tysięcy osób, w tym ponad 23 tys. płońszczan.

Projekt rozporządzenia nie zawiera w zasadzie żadnego merytorycznego uzasadnienia dla rozwiązań w nim zawartych. Jedynym kryterium, na które się powołano w piśmie przewodnim do projektu rozporządzenia skierowanym do prezesa Sądu Rejonowego w Płońsku, była liczba etatów sędziów w danym sądzie, czyli minimum 14. W płońskim sądzie pracuje 11 sędziów. Kryterium to jednak nie jest ściśle przestrzegane. Na przykład, Sądy Rejonowe w Mławie i w Pułtusku, które nie zmienią siedziby i obszaru swych właściwości,  mają odpowiednio 13 i  9 sędziów.

Siedziba sądu była projektowana i wykonana według spójnej koncepcji, która przewidywała funkcjonowanie samodzielnej jednostki i kosztowała 18 mln złotych.

Oddany do użytku dwa lata temu nowy, okazały gmach płońskiego sądu ma 3711 mkw powierzchni, 7 sal rozpraw, archiwum liczące 350 mkw i około 2000 mb akt, 14-jednoosobowych gabinetów sędziów, pokoje asystentów i referendarzy, 90 sekretariatów, profesjonalny i przyjazny pokój przesłuchań, kancelarię tajną, pokoje świadków, prokuratorów i adwokatów, salę konferencyjną i wiele innych pomieszczeń oraz nowoczesnych rozwiązań technicznych (winda, wentylacja, monitoring), które powinny być nadal, w pełni i zgodnie z przeznaczeniem wykorzystywane.

W przypadku wejścia w życie projektu, jako prawa obowiązującego, część pomieszczeń będzie niewykorzystana, a koszty będzie ponosił Skarb Państwa. 

Tworzenie w Płońsku, na bazie bardzo dobrze funkcjonującego sądu, wydziału zamiejscowego Sądu Rejonowego w Ciechanowie przeczy logice, ponieważ nie wykazano żadnych oszczędności wynikających z takich decyzji, a wzrosną jedynie koszty społeczne. Niewłaściwa alokacja zasobów kadrowych ma wpływ na pracę sądów powszechnych i staje się pośrednim czynnikiem ograniczenia dostępu do sądu. Nasuwa się także pytanie: co stanie się z pracownikami likwidowanego sądu?

Konsekwencją przyjęcia rozporządzenia byłaby także likwidacja wydziału ksiąg wieczystych,
z którego najczęściej korzystają mieszkańcy miasta i powiatu. Pozbawienie ich tego wydziału godzi w ich interesy oraz w interesy potencjalnych inwestorów, co znajdzie w przyszłości odzwierciedlenie w rozwoju gospodarczym powiatu płońskiego. Zamiast likwidować, należałoby, umożliwić  w Płońsku mieszkańcom naszego powiatu korzystanie z Krajowego Rejestru Sądowego. Płoński sąd – ze względu na jego możliwości lokalowe i kadrowe – należy rozwijać, a nie „zwijać” i redukować.

Nie sposób nie odnieść się także do wskaźników sprawności postępowania w Sądzie Rejonowym
w Płońsku, które są zdecydowanie powyżej średniej ogólnokrajowej. Nie jest zatem racjonalne likwidowanie jednostki małej, ale sprawnej. Jesteśmy przekonani, że zlikwidowanie Sądu Rejonowego w Płońsku spowoduje znacznie wolniejsze rozpoznawanie spraw, tym bardziej, że najgorzej funkcjonują sądy duże i wielkie. W tym kierunku szła dotychczasowa polityka Ministerstwa Sprawiedliwości, by wielkie sądy dzielić na mniejsze, czego dowodem jest decyzja o budowie nowej siedziby sądu w Płońsku.

Sąd Rejonowy w Płońsku oprócz swojej ustawowej roli, spełnia także szereg innych bardzo ważnych funkcji społecznych, m.in. edukacyjnych. W płońskim sądzie regularnie odbywają się spotkania dla dzieci i młodzieży, na których młodzi obywatele zapoznawani są z ustrojem prawnym RP, mogą brać udział w prawdziwych rozprawach sądowych. Ponadto w płońskim sądzie odbywają się spotkania otwarte z wybitnymi prawnikami, np. prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim.

Rada Miejska w Płońsku – nie widząc żadnych przesłanek przemawiających za likwidacją Sądu Rejonowego w Płońsku -  wnosi do Ministra Sprawiedliwości o ponowne przeanalizowanie projektu rozporządzenia w tym zakresie.