To nie był wypadek!
15.05.2008

„Drogi Zaufania” to pierwszy kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce. W zeszłym roku objęto nim drogę krajową numer 8. W tym funkcjonować będzie na ośmiu kolejnych szlakach komunikacyjnych (o numerach od 1 do 9), a za rok na 88 kolejnych – w efekcie na wszystkich „krajówkach”.

Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw, w których na drogach ginie najwięcej osób. Średnio na 100 wypadków śmierć ponosi w naszym kraju aż jedenaście osób, podczas gdy we Francji czy Czechach – sześć, a w Niemczech i Austrii – zaledwie dwie. Zmienić ma to program „Drogi zaufania”. Do 2013 r. liczba osób ginących w wypadkach samochodowych na drogach krajowych w Polsce musi zmniejszyć się o 75 proc.!
Dotychczasowe programy poprawy bezpieczeństwa drogowego opierały się na kampaniach medialnych skierowanych do kierowców. Były wzniosłe hasła i gwiazdy show-biznesu na billboardach. Na tym tle „Drogi Zaufania” to przedsięwzięcie nowatorskie. To bowiem przede wszystkim plan konkretnych prac inżynieryjnych i informacyjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo drogowe.

Więcej informacji na stronie: www.drogizaufania.pl/


W najbliższą sobotę 17 maja happening "Drogi zaufania" w Płońsku !

Chcesz sprawdzić, czy jeździsz bezpiecznie? Skorzystaj z happeningu edukacyjnego, organizowanego w ramach programu „Drogi zaufania”.

W okresach wzmożonego ruchu samochodowego, na drogach objętych programem „Drogi zaufania”, zorganizowane zostaną cztery symulacje wypadków samochodowych. W czasie ich trwania na poboczach jezdni pojawią się rozbite auta, statyści odgrywający role ofiar oraz strażacy, policjanci, ratownicy medyczni i pracownicy służby drogowej. O tym, że wypadek to forma ćwiczeń służb ratowniczych, podróżni dowiedzą się z billboardów rozstawionych kilkaset metrów dalej. Zapraszani będą też na pobliski parking, gdzie za pomocą alkogogli sprawdzą sprawność kierowcy po wypiciu alkoholu. Przekonają się czym skutkuje jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz skorzystają z symulatorów jazdy w ekstremalnych warunkach. A kiedy już poznają zasady bezpiecznej jazdy – będą mogli sprawdzić swych sił na torze gokartowym.
Będą mogli też nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie poprowadzą harcerze z Grupy Ratowniczej Bemowo w Warszawie, którzy na co dzień wspomagają zawodowe służby ratownicze w niesieniu pomocy potrzebującym. Pokażą jak prawidłowo ułożyć ofiarę, jak sprawdzić oddech oraz jak wykonać masaż serca. Będzie też nauka zakładania podstawowych opatrunków i prawidłowego powiadamiania o wypadku służb ratowniczych.

Pierwszy happening odbędzie się 17 maja 2007 r. w Płońsku przy drodze krajowej nr 7, w sąsiedztwie marketu Plus (ul. Rzemieślnicza 4) w godz. 9.00 - 18.00.