Uwaga na mróz!
02.02.2012

W województwie mazowieckim w ciągu najbliższych dni będą się utrzymywać silne mrozy. "Zachowajmy szczególną ostrożność. Chrońmy się przed odmrożeniami i wychłodzeniem. Pamiętajmy także o odpowiednim przygotowaniu do podróży samochodem. Unikajmy chodzenia po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Nie pozostawajmy obojętni na widok marznącego człowieka" – apeluje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod bezpłatnym numerem infolinii 987 można uzyskać informacje o pomocy dla bezdomnych. W Płońsku we wszystkich sprawach związanych z zagrożeniem wyziębienia lub bezdomności można kontaktować się ze strażą miejską pod numerem (23) 662 26 93.

.

Wojewoda Mazowiecki w związku z utrzymującymi się mrozami wydał komunikat:

.

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że w czwartek i piątek temperatura w ciągu dnia może spadać do – 18°C w dzień i do – 26°C w nocy, co u ludzi zwiększa ryzyko odmrożeń i wychłodzeń. Aby temu zapobiec należy ubierać się wielowarstwowo oraz zakładać ciepłe skarpety, buty, rękawice wodoodporne i czapkę. Najszybciej marzną stopy, ręce, policzki, nos. Powinniśmy także zadbać o wysokokaloryczną dietę. "Pamiętajmy, że alkohol rozszerza naczynia krwionośne, przez co ciało traci szybciej ciepło" – przypomina wojewódzki inspektor sanitarny Małgorzata Czerniawska - Ankiersztejn. Objawy odmrożenia to: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców, nosa, uszu. W przypadku odmrożenia kończyn, należy zanurzyć je w letniej wodzie o temperaturze ok. 36°C. Na inne odmrożone części ciała trzeba nakładać ciepłe (ale niegorące okłady). Do wychłodzenia dochodzi, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Jego objawami są: zaburzenia świadomości, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Pomoc osobie wychłodzonej polega na powolnym ogrzewaniu - zdejmujemy przemarznięte ubranie, układamy poszkodowanego na suchej tkaninie i okrywamy całe ciało kocem. Osobie wychłodzonej lub dotkniętej odmrożeniem nie podajemy alkoholu!

.

W czasie silnych mrozów zachowujmy szczególne zasady bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Wyruszając w podróż należy:

  • zapoznać się z prognozami meteorologicznymi na najbliższe godziny,

  • upewnić się, że zbiornik z paliwem jest pełny (przy niskim poziomie paliwa może ulec zamrożeniu),

  • sprawdzić działanie układu hamulcowego, pojemność elektryczną akumulatora, ogrzewanie samochodu oraz poziom oleju (im niższy poziom, tym większe prawdopodobieństwo zamrożenia),

  • zmienić olej napędowy z letniego na zimowy,

  • przygotować zimowe wyposażenie - w bagażniku warto mieć łopatę typu saperka, skrobaczkę do szyb oraz zmiotkę do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające szyby i zamki,

  • w przypadku długiej podróży należy zabrać latarkę i koc, a także ciepły napój w termosie i trwałą żywność, np. batoniki, gorzką czekoladę, itp.,posiadać przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią.

Powinniśmy też odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Drzwi i okna powinny być izolowane. Należy też sprawdzić: zabezpieczenie gaśnic, stan instalacji elektrycznej (szczególną uwagę trzeba zwrócić na nadpalone kable urządzeń grzewczych takich jak kuchenki lub piecyki), szczelność instalacji grzewczych (nie używać starych lub niewiadomego pochodzenia podgrzewaczy).

.

Niska temperatura na zewnątrz powoduje, że coraz intensywniej ogrzewamy nasze mieszkania i domy. W okresie szczególnie wzmożonego okresu grzewczego wzrasta liczba zatruć tleniem węgla. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, trudno zauważyć, że się ulatnia. Warto zainwestować w montaż czujników czadu. Pamiętać należy także o czyszczeniu i udrożnianiu przewodów wentylacyjnych i dymowych, zapewnieniu obiegu powietrza oraz regularnych przeglądach urządzeń grzewczych. Ważne by obserwować siebie i najbliższych – jeśli pojawią się bóle i zawroty głowy, poczucie ociężałości lub osłabienia, wymioty lub ucisk w skroniach, warto wezwać lekarza, a do czasu przyjazdu pomocy medycznej nie zasypiać, gdyż może dojść do porażenia środka oddechowego i śmierci.

.

Pod bezpłatnym numerem infolinii 987 pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji o możliwych formach wsparcia dla bezdomnych - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej. Zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Na terenie województwa samorządy zapewniły ponad 3,3 tys. miejsc w 68 placówkach (w tym w 27 w Warszawie). W niektórych noclegowniach i schroniskach w razie potrzeby możliwe jest dostawienie dodatkowych łóżek i materaców. Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia. Funkcjonują też wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim, Radomiu oraz w Warszawie. Pełna lista miejsc pomocy znajduje się na www.mazowieckie.pl - baner Pomoc dla Bezdomnych.

Spadek temperatur zwiększa ryzyko awarii energetycznych oraz wodociągowych. Może też być przyczyną utrudnień na kolei. Niskie temperatury mogą powodować m.in.: pęknięcia szyn, oblodzenie sieci trakcyjnej prowadzące do jej zerwania, awarie instalacji grzewczych w składach pociągu.

.

fot. źródło: Henryk Żychowski, CC 2.0, źródło: wikipedia.org