Rada podjęła uchwały
14.07.2017

 

W środę, 12 lipca odbyła się LI Sesja Rady Miejskiej w Płońsku.

 

Rada podjęła m.in. uchwałę dot. zmian w budżecie miasta na 2017 rok.

 

Dokonane podczas sesji zmiany w budżecie miasta umożliwią m.in. wymianę 80 pieców na nowoczesne piece gazowe w gospodarstwach domowych w związku z pozyskaniem na ten cel środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (przy współudziale finansowym mieszkańców Płońska, którzy przystąpili do projektu), dostosowanie sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Miasto Płońsk do nowego ustroju szkolnego, organizację kolonii letnich dla dzieci z rodzin Polonii na Litwie oraz dzieci i młodzieży z terenów Ukrainy.

 

Wyniki głosowania dot. zmian w budżecie na 2017 rok:

 

Za podjęciem uchwały głosowali Radni:

 

Adamska-Jasińska Małgorzata

Adamuszewski Marek          

Barański Arkadiusz   

Bidas Małgorzata      

Braulińska Alina        

Kwiatkowski Andrzej           

Nowakowski Benedykt        

Piekarz Agnieszka     

Prusak Mariusz          

Przedpełski Grzegorz

Zienkiewicz Henryk  

Ziółkowska Maria     

 

Wstrzymali się od głosu Radni:

 

Bluszcz Wojciech      

Gzylewska Agnieszka           

Tucholski Krzysztof  

Uniewski Marcin       

Żebrowska Marianna 

 

Nie wziął udziału w głosowaniu Radny Kośmider Marcin

 

Nieobecni podczas sesji/podczas głosowania Radni:

 

Aleksandrowicz Zygmunt

Pawłowska Barbara

Piątkowska Ewa

 

Podczas sesji podjęto także uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Płońskiem i ukraińskim miastem Tarnopol. Miasto Tarnopol, leżące nad rzeką Seret, założone w 1540 r. przez hetmana Jana Amora Tarnowskiego, znajduje się 205 km od granicy polsko-ukraińskiej. Liczy około 240 tys. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, komunikacyjnym (posiada lotnisko). Jest dużym ośrodkiem i centrum naukowym i kulturalnym, z uniwersytetem i politechniką.

 

Około 1,5 tys. mieszkańców Tarnopola uważa się za Polaków. Obecnie w Tarnopolu pozostał Stary zamek fortyfikacyjny, pomnik architektoniczny znaczenia narodowego. Zbudowany w latach 1540-1548, na lewym brzegu rzeki Seret w celu ochrony południowo-wschodnich granic Rzeczypospolitej od ataków Tatarów.

 

Kontakty pomiędzy Płońskiem a Tarnopolem rozpoczęły się 2014 r. Podczas wizyty studyjnej gościł wtedy w Płońsku dyrektor Współpracy Międzynarodowej Miasta Tarnopola. Pojawił się wówczas po raz pierwszy pomysł nawiązania stałej współpracy pomiędzy naszymi miastami.

 

W roku 2015 oficjalna delegacja z Tarnopola uczestniczyła w zorganizowanych w Płońsku obchodach 25-lecia powstania Samorządu Terytorialnego w Polsce.

 

W styczniu 2016 r. na prośbę burmistrza Tarnopola zorganizowano w Płońsku spotkanie robocze dla pracownika Urzędu Miejskiego z Tarnopola V. Zakharaczuka, którego celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem samorządu płońskiego oraz pokazanie możliwości pozyskiwania unijnych środków finansowych.

 

W maju 2017 r. miasto Tarnopol i Konsulat Generalny RP, wspólnie zorganizowały obchody Dnia Europy i Dnia Kultury Polskiej, na które Miasto Płońsk otrzymało zaproszenie z Konsulatu Generalnego w Ludzku. 20 maja 2017 r. oficjalna delegacja z Płońsk, wraz z dwoma artystami młodego pokolenia zespołu muzycznego „Nutka” uczestniczyła  w obchodach dnia Europy i Dnia Kultury Polskiej w Tarnopolu. Podczas majowego spotkania prowadzono rozmowy o możliwości nawiązania przyszłej współpracy pomiędzy miastami. Efektem rozmów było „Memorandum intencji nawiązania partnerstwa”, które podpisał Burmistrz Płońska – Andrzej Pietrasik i Burmistrz Tarnopola Serhij Nadal. Burmistrzowie zobowiązali się do przedstawienia Radom Miejskim obu miast propozycję podpisania umowy o współpracy partnerskiej w sferze gospodarki, kultury, edukacji, sportu, zdrowia, budownictwa miejskiego, handlu, nauki, technologii, ochrony środowiska i turystyki pomiędzy mieszkańcami i instytucjami obu miast.

 

Współpraca pomiędzy Płońskiem i Tarnopolem przyczyni się do wzajemnej promocji obu miast, lepszego poznania kultury, historii i tradycji obu narodów, które łączy nie tylko historia, ale również współczesne wydarzenia. Nawiązanie oficjalnej współpracy ułatwi wymianę doświadczeń oraz realizację projektów z różnych dziedzin życia społecznego-gospodarczego społeczności Płońska i Tarnopola. Współpraca między naszymi miastami umożliwi skuteczniejsze wspieranie Tarnopola.

 

 

Wyniki głosowania dot. podjęcia współpracy partnerskiej pomiędzy Płońskiem i ukraińskim miastem Tarnopol:

 

Za podjęciem uchwały głosowali Radni:

 

Adamska-Jasińska Małgorzata

Adamuszewski Marek          

Barański Arkadiusz   

Bidas Małgorzata      

Braulińska Alina        

Kwiatkowski Andrzej           

Nowakowski Benedykt        

Piekarz Agnieszka     

Prusak Mariusz          

Przedpełski Grzegorz

Zienkiewicz Henryk  

Ziółkowska Maria     

 

Nie wzięli udziału w głosowaniu Radni:

 

Aleksandrowicz Zygmunt

Bluszcz Wojciech      

Gzylewska Agnieszka           

Kośmider Marcin      

Tucholski Krzysztof  

Uniewski Marcin       

Żebrowska Marianna 

 

Nieobecni podczas sesji Radni:

 

Pawłowska Barbara

Piątkowska Ewa