Płońsk w pierwszej setce najlepszych miast w Polsce
14.07.2015

 

W tegorocznym Samorządowym „Rzeczpospolitej” Płońsk znalazł się na 88. miejscu w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Stawkę otwiera Kołobrzeg (60,05pkt.), na 100. miejscu jest Rypin (44,88 pkt). Płońsk uzyskał ponad 45 pkt. Bardzo wysoko została oceniona między innymi sytuacja finansowa naszego miasta, oraz sposób w jakim jest zarządzane.

 

We wtorek, 14 lipca r. „Rzeczpospolita” opublikowała wyniki kolejnej edycji Rankingu Samorządów, w którym wyłoniono najlepsze miasta i gminy 

 

W Rankingu Samorządowym „Rzeczypospolitej” uhonorowane zostały gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia. Płońsk znalazł się w pierwszej setce. Ranking  został przeprowadzany w dwóch etapach.

 

W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami, natomiast w drugim kierowano się informacjami uzyskanymi od samorządów.

 

W ankiecie skierowanej do samorządów znajdowały się pytania dotyczące m.in.: udziału wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w latach 2011-2014 (maks. 5 pkt), liczby złożonych wniosków o dofinansowanie organizacji pozarządowych w latach 2011-2014 (maks. 5 pkt), wydatków mieszkaniowych w przeliczeniu na 1 osobę w latach 2011-2014 (maks. 4 pkt), wyniku testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w latach 2013-2014 (maks. 4 pkt), stopy bezrobocia w latach 2011-2014 (dot. tylko miast na prawach powiatu – maks. 4 pkt), liczby nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy w latach 2011-2014 w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (maks. 4 pkt), funkcjonowania urzędu na podstawie jednej z metod/narzędzi wsparcia zarządzania: CAF, EFQM, ISO, PRI (maks. 5 pkt), oceny wiarygodności kredytowej (2 lub 3 pkt w zależności od ratingu), sprawozdania finansowego badanego przez niezależnego biegłego rewidenta (maks. 1 pkt), udziału wydatków na promocję gminy w wydatkach ogólnych w latach 2013-2013 (maks. 2 pkt), współpracy z jednostkami pomocniczymi (3 pkt), budżetu zadaniowego i miernika określającego stopień realizacji celów budżetowych (dot. tylko miast na prawach powiatu – 1 pkt), wspierania rozwoju przedsiębiorczości (maks. 2 pkt), inicjatyw w ramach partnerstwa publicznego (maks. 1 pkt), planu zagospodarowania przestrzennego (maks. 2 pkt), sposobu zapobiegania bezrobociu (maks. 2 pkt) oraz Karty Dużej Rodziny (maks. 2 pkt).

 

Łącznie w drugim etapie samorządy mogły uzyskać 55,5 pkt.

 

Płońsk uzyskał także 50. miejsce w kategorii „Innowacyjny samorząd” uzyskując 14 pkt.  Liderem został Aleksandrów Łódzki uzyskując 26 pkt. Gminy oceniany były pod względem komunikacji elektronicznej w relacjach mieszkańców z urzędem, a także za uruchomienie zintegrowanego systemu informatycznego zarządzania gminą. Ponadto oceniano również wdrożenie systemu informacji i ostrzeżeń SMS oraz Plan Gospodarki Niskoemisyjnej.

 

Poniżej tabele przedstawiające Ranking Samorządowców w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie, a także najbardziej innowacyjne w tej samej kategorii: