Kronikarze piszą... Chrzest Polski
06.06.2016

 

Wystawa z okazji 1050. lecia Chrztu Polski dotarła do Ratusza. Przez najbliższe dni będzie ją można oglądać w holu Urzędu.

 

Ekspozycja podejmuje temat wydarzeń z 966 roku przez pryzmat dzieł kronikarzy - Galla Anonima (ur. w XI w., zm. po 1116), Wincentego Kadłubka (ur. po 1150 lub ok. 1160 -  1223 r.)  Jana Długosza (1415 -  1480) oraz Thietmara z Merseburga ( 975 - 1018). Teksty te omawiają okoliczności, przebieg chrztu Mieszka I, zabiegi mające na celu szerzenie tradycji chrześcijańskiej na ziemiach polskich.

 

Szczególną uwagę odbiorców wystawy zwraca forma omówienia wydarzeń z 966 roku.

 

Prace kronikarzy – ich język, sposób przedstawiania postaci, stanowią przyczynek do poznania kultury Polski minionych wieków. Czytając dawne kroniki poddajemy się ich czarowi, niezwykłemu nastrojowi pracowni pisarzy sprzed stuleci. Bohaterem ekspozycji są bowiem, prócz wydarzeń historycznych, same kroniki i kronikarze.

 

Teksty kronikarskie zilustrowane zostały kopiami kart wielowiekowych ksiąg, przepisywanych odręcznie, z charakterystycznymi dla rękopisów ozdobnikami, ale także notatkami na marginesach, znakami czasu na papierowych kartach. To czyni ekspozycję interesującą także w sferze grafiki. 

 

Wystawa złożona jest z 15 paneli, opracowanych graficznie przez Ewę Gołdę na podstawie scenariusza Justyny Polakowskiej. Prezentowane ilustracje rękopisów kronikarskich pochodzą z archiwum Biblioteki Narodowej  w Warszawie oraz Monumenta Germaniae Historica w Monachium.