Młodzież z Płońska we Francji
01.07.2010

Ośmioosobowa grupa młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II wraz z dwoma opiekunami przebywała w Crépy-en-Valois w dniach 13-19 czerwca 2010 r. w ramach wymiany młodzieży, która stanowi jeden ze stałych punktów współpracy bliźniaczej pomiędzy Płońskiem i francuskim Crépy-en-Valois.

Już od siedmiu lat uczniowie płońskiego gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, pod kierunkiem nauczyciela j. francuskiego p. Alicji Kwiatkowskiej uczestniczą w polsko – francuskiej wymianie młodzieżowej.

W czerwcu tego roku, w odpowiedzi na zaproszenie, które mer Crépy przysłał na ręce Burmistrza Płońska, młodzież z Płońska udała się z rewizytą do poznanych w czasie wakacji ubiegłego roku gimnazjalistów z Crépy-en-Valois.

Program pobytu łącząc - wzorem lat minionych - treści kulturalne z rozrywką dał wiele możliwości interesującego, twórczego spędzenia czasu, np.: poznania pięknych zakątków Paryża – w tym roku głównym punktem programu była malownicza dzielnica Montmartre, samego Crépy i pobliskich urokliwych miast i miasteczek – historycznego Compiègne i bajecznego Pierrefonds, nad którym góruje potężny średniowieczny zamek obronny.

Można też było pobawić się „na całego” w pełnej fantazji krainie komiksowych bohaterów – Asterixa i Obelixa.

.


.

Dużą atrakcją okazał się pobyt w nadmorskiej miejscowości Berck, która oprócz cudownej plaży obfitującej w niespotykane u nas „okazy” muszelek, oferuje możliwość obserwowania przypływów i odpływów morza.

Wieczory spędzone z rodzinami to z kolei niebywała okazja, by w mieszkańcach tych odległych stron dostrzec zwykłych, podobnych nam ludzi, by poznać różne odcienie ich codziennego życia, posmakować odmiennej kuchni i wreszcie nawiązać bliższą znajomość, która ma szanse na przetrwanie.

O tym, że to jest możliwe świadczą choćby odwiedziny „starych” uczestników wymiany, którzy mimo, że byli w trakcie egzaminów maturalnych, znaleźli czas i chęć, by spotkać się z młodzieżą z Płońska, porozmawiać i z radością potowarzyszyć grupie w czasie jednego czy kilku wyjść.

.

.

                       Informacja przygotowana przez Referat Współpracy Europejskiej i Regionalnej