III Marsz Milczenia
29.10.2010

W środę, 27 października z płońskiego rynku wyruszył III Marsz Milczenia pod Honorowym Patronatem Ambasady Izraela w Polsce. W czasie uroczystości w Płońsku ambasador Zvi Rav-Ner spotkał się z młodzieżą w I LO im. H. Sienkiewicza, zwiedził wystawę o Dawidzie Ben Gurionie w Galerii ‘’P’’ oraz odwiedził Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska. Wraz z Burmistrzem Miasta Płońska, Andrzejem Pietrasikiem złożył kwiaty oraz zapalił znicze przy pomniku upamiętniającym Pomordowanych Żydów Polskich i przy Drzewie Pamięci.

.

 .

.

Przed oficjalnym rozpoczęciem III Marszu Milczenia ambasador Izraela w Polsce odwiedził młodzież w I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. W czasie spotkania ambasador wygłosił przemówienie na temat Izraela – jego historii, położenia i klimatu, a także przybliżył młodzieży jak kształtowały się i jak wyglądają obecnie stosunki polsko – izraelskie. – Ludzie są zaangażowani w dialog z Żydami. Cieszę się słysząc, że Polacy czują się w Izraelu jak w domu - Ambasador podkreślał także wielkie znaczenie Płońska w historii narodu żydowskiego - Nie tylko Ben Gurion urodził się tutaj, nasze państwo urodziło się tutaj! A dziś jesteśmy 68 lat po powstaniu państwa Izraela – mówił ambasador. Do młodzieży apelował o podtrzymywanie dialogu z rówieśnikami i chęć poznawania ich zwyczajów, kultury, życia. – Rozmawiajcie o wszystkim, co was interesuje i poznajcie się. Takie spotkania są naprawdę bardzo ważne. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali przemówienia ambasadora. Korzystając z obecności Jego Ekscelencji w szkole zadali Mu wiele pytań m.in. dotyczących szkolnictwa i muzyki w Izraelu. Zvi Rav – Ner otrzymał z rąk burmistrza Miasta Płońska medal z okazji 20-lecia Samorządu Terytorialnego.

.

.

 .

.

.

Uroczystość upamiętniająca pamięć o pomordowanych Żydach rozpoczęła się o godzinie 12 w centrum miasta. Licznie zgromadzeni płońszczanie wysłuchali hejnału Płońska, pieśni Ludowego Zespołu Artystycznego Płońsk, który dał aż 9 koncertów w Izraelu oraz wierszy wygłoszonych przez Macieja Rayzachera. Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner został powitany staropolskim obyczajem – chlebem i solą.

.

.

.

 .

.

Z płońskiego rynku uczestnicy III Marszu Milczenia przeszli ulicą Warszawską do Lapidarium.

.

.

 .

.

Po odegraniu hymnów Polski i Izraela głos zabrał Burmistrz Miasta Płońska, Andrzej Pietrasik. Burmistrz przypomniał historię 12 tysięcy płońskich Żydów, których wywieziono do obozów koncentracyjnych – W sposób bestialski doszło do wymordowania dzieci, młodzieży, osób starszych – wspominał tragiczne fakty z historii burmistrz Pietrasik. – Dlatego tak ważne, że jesteśmy tutaj dzisiaj. Każdego roku będziemy oddawać hołd i szacunek naszym starszym braciom w wierze! Cześć pamięci zmarłym oddali także : ambasador Zvi Rav-Ner, Grzegorz Wróblewski - kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie oraz wicestarosta Andrzej Stolpa. W czasie uroczystości złożono kwiaty oraz zapalono znicze przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych Żydów.

...

.

 .

.

.

Ambasador Zvi Rav – Ner wraz z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem złożyli kwiaty i znicze przy Drzewie Pamięci.

.

 .

Ambasador obejrzał wystawę poświęconą Dawidowi Ben Gurionowi w Galerii "P" oraz wpisał się do księgi gości.

.

.

.

 .

Kolejnym punktem było spotkanie z panią Mirosławą Krysiak i zapoznanie się z działalnością Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska.

.

.

..


Wizyta ambasadora zakończyła się w Urzędzie Miejskim w Płońsku.

.

 

 .

 

 .