Ambasadorzy Świadomej Samorządności
29.08.2014

 

W latach 90’ XX w Wojciech Młynarski porównywał polską demokrację do „małpy na ślizgawce, na nieswoich, tępych łyżwach z brzytwą w ręku”. Jak przez 25 lat zmieniło się jej oblicze? Co w roku 25 rocznicy wolnych wyborów możemy powiedzieć o naszej świadomości wyborczej i odpowiedzialności za głos wrzucany do urny? Sprawdźmy, przyglądając się akcji „Wybory Samorządowe 2014 – Sprawdzam!”.

 

W Polsce od lat mamy problemy z niską frekwencją wyborczą. U naszych zachodnich sąsiadów frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych wyniosła 71,5 %, co Niemcy odczytują jako kryzys demokracji. Jesteśmy „do tyłu” również względem krajów byłego bloku wschodniego. W Estonii frekwencja wynosi około 75%, w Łotwie jest to 73,41%, w Litwie 58,09%, podczas gdy w Polsce tylko 47,31%, co plasuje nas na ostatnim miejscu (wg rankingu IDEA).7 Jeszcze gorzej rzecz ma się z wyborami samorządowymi. Przed ostatnimi, w 2010 roku, Instytut Spraw Publicznych przeprowadził badanie opinii publicznej, które wykazało bardzo niski stan wiedzy Polaków na temat wyborów samorządowych. Prawie jedna czwarta z nas nie posiadała żadnej wiedzy o tym, kogo będzie wybierać w wyborach, a z kolei wśród tych, którzy twierdzili, że wiedzę taką posiadają, 5% uważało, że w wyborach samorządowych zadecyduje o składzie Sejmu i Senatu.  Największy problem ze wskazaniem, kogo wybiera się w wyborach samorządowych mieli młodzi wyborcy w wieku 18-24 lata - 37% wybrało odpowiedź „nie wiem”.

Próbę zmiany tego stanu podejmuje Fundacja im. Hugona Kołłątaja. Projekt „Wybory Samorządowe 2014 - sprawdzam!”, który właśnie rozpoczyna swoją działalność , w innowacyjny sposób odpowiada na potrzebę zaangażowania młodzieży w sprawy obywatelskie oraz przybliża Polakom profile kandydatów – tak, by głos wrzucany do urny był głosem świadomym i przemyślanym.

Program rusza 1 września. Do bezpośredniego udziału w nim zaprasza zespoły młodzieżowe (od 3 do 5 osób w wieku 13-19 lat), które wezmą udział w atrakcyjnym szkoleniu, dzięki któremu zdobędą wiedzę o tym jak odnaleźć się w systemie politycznym naszego kraju, ale również o tym jak skutecznie się komunikować, jak zarządzać swoim projektem i co zrobić by mieć wpływ na swoje lokalne otoczenie. Młodzi uczestnicy staną się Ambasadorami Świadomej Samorządności, a ich zadaniem będzie przeprowadzanie wywiadów z kandydatami do władz samorządowych. Razem utworzą interaktywny portal internetowy, z którego każdy wyborca z województwa mazowieckiego będzie mógł czerpać wiedzę na temat nadchodzących wyborów, oraz „sprawdzić swojego kandydata”- zapoznać się z jego lub jej odpowiedziami na zadane przez ambasadorów pytania oraz zadać własne.

Korzyści z projektu? Młodzi ludzie, którzy w niedługim czasie uzyskają prawa obywatelskie, będą mieli możliwość z bliska zaobserwować demokrację i zdobyć cenne doświadczenie, które przyniesie im nie tylko świadomość obywatelską, ale również cenioną na rynku pracy wiedzę popartą praktycznym działaniem. Społeczności województwa Mazowieckiego oddamy do rąk narzędzie, które zamieni głosy na twarze z plakatów, na głosy sprawdzonych i odpowiedzialnie wybranych kandydatów.

Honorowym patronem projektu jest Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

Więcej na www.wyborysprawdzam.pl