Dzień Niepodległości Izraela
23.04.2015

 

W środę, 22 kwietnia Andrzej Pietrasik wziął udział w uroczystościach z okazji 67. rocznicy ogłoszenia niepodległości Izraela i 25. – wznowienia stosunków dyplomatycznych Polski i Izraela.

 

25 lat współpracy


Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały Deklarację Niepodległości z 1948 roku. Podobnie jak Związek Radziecki i pozostałe kraje bloku wschodniego Polska zerwała współpraca międzynarodową z Izraelem w 1967 r. Na początku 1990 roku ministrowie zagraniczni Krzysztof Skubiszewski i Mosze Arens w obecności Tadeusza Mazowieckiego podpisali protokół o wznowieniu stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. 

 

Zdaniem obecnej podczas środowego spotkania w auli Politechniki Warszawskiej premier Ewy Kopacz przez ostatnie 25 lat udało się wiele osiągnąć. Podziękowała za to wszystkim osobom angażującym się w budowie relacji polsko-żydowskich, m.in. Władysławowi Bartoszewskiemu – członkowi legendarnej „Żegoty”, Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata i honorowemu obywatelowi Izraela.

 

67 lat niepodległości

 

Pochodzący z Płońska Dawid Ben Gurion 14 maja 1948 roku ogłosił Deklarację Niepodległości państwa żydowskiego. Już następnego dnia młode państwo Izrael zostało zaatakowane przez wojska arabskie. W ten sposób rozpoczęła się Wojna o Wyzwolenie, która zakończyła się sukcesem izraelskich wojsk w 1949 roku.

 

Na pamiątkę tych wydarzeń obchodzone jest w Izraelu Święto Niepodległości. Oficjale uroczystości rozpoczęły się o zachodzie słońca w środę 22 kwietnia, kiedy podczas ceremonii na Górze Herzla w Jerozolimie podniesiona została flaga Izraela, a osoby zasłużone dla państwa rozpaliły 14 świateł.

 

Na zdjęciach

 

Premier Ewa Kopacz, Ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, profesor Władysław Bartoszewski

 

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Minister Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik

 

Honorowy Konsul RP w Jerozolimie Zeev Baran