Kuchnia polsko-litewska
23.07.2014

 

Wymiana kulinarna dla młodzieży, w czasie której uczniowie będą wspólnie gotować, próbować i poznawać smaki międzynarodowej kuchni, a pośrednio również zgłębiać kulturę i tradycje swoich zagranicznych przyjaciół i uczyć się języka angielskiego wydaje się być nieoceniona. Wśród planowanych działań, do których zaprosimy uczniów, znajdą się m.in. stworzenie qulinarnego bloga, na którym dzieci będą umieszczać ciekawe przepisy wraz ze zdjęciami i filmikami, spotkanie wszystkich młodych kucharzy w Płońsku i wspólne gotowanie w centrum miasta, wycieczka do Torunia i wspólne pieczenie tradycyjnych polskich pierników, wydanie książki z najciekawszymi przepisami międzynarodowej kuchni, warsztaty na temat zdrowego odżywiania się i ekologicznej żywności, zwiedzenie zakładu produkcyjnego z naszego regionu i wiele, wiele innych.

 

Gmina Miasto Płońsk otrzymała dofinansowanie w wysokości 17 160,00 euro w ramach programu Erasmus + akcja 1 „Mobilność edukacyjna” na zorganizowanie wymiany młodzieżowej.


Projekt wymiany młodzieżowej, którego tytuł brzmi „Przez żołądek do serca” przewiduje udział 24 uczniów szkół gimnazjalnych z Płońska oraz Solecznik (Litwa). Dzieci będą próbować i poznawać smaki międzynarodowej kuchni, a pośrednio również zgłębiać kulturęi tradycje swoich zagranicznych przyjaciół oraz uczyć się języka angielskiego. Będą także zacieśniać więzi, integrować się ze swoimi rówieśnikami, uczyć się zasad tolerancji, solidarności oraz pracy w grupie.

 

W czasie spotkań, które przewidziane są raz w miesiącu, dzieci będą realizować konkretne działania, które zaplanowały już przed rozpoczęciem projektu. Każdy z miesięcy nosi określoną nazwę wyznaczającą temat przewodni gotowania i tak np. grudzień to miesiąc Wigilii, stąd w menu do przygotowania znajdą się potrawy wigilijne charakterystyczne dla danego kraju. Wszystkie dania wraz z przepisem, sposobem przygotowania, zdjęciami i krótkim filmem zostaną zamieszczone na przygotowanym przez dzieci qulinarnym blogu.

 

Ponadto w trakcie wymiany dzieci będą opracowywać różnego rodzaju materiały promujące zdrowe odżywianie się, które będą rozpropagowywać wśród kolegów ze szkoły i mieszkańców miast oraz zamieszczać je na blogu. Posłuży on również do zbierania doświadczeń personalnych każdego z uczestników dotyczących ich gustów kulinarnych i postrzegania kuchni partnerów z zagranicy.