Nagroda Jędrzejewicza po raz drugi
29.09.2014

 

 

Członkowie kapituły postanowili wyróżnić spisaną przez Jacka Rodzenia historię spektroskopu optycznego – przyrządu do analizowania widma – i jego twórców.

 

W poniedziałek, 29 września po raz drugi wręczono Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza. Czek w wysokości 10 tys. zł trafił w ręce Jacka Rodzenia – autora książki „Na tropie widma. Geneza i ewolucja spektroskopu optycznego w latach 1810-1860”. Nagrodzony na co dzień jest adiunktem w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii nauki i techniki, a w szczególności dziejami przyrządów badawczych, a także filozofią nauki i relacjami technika – religia. Przez dziesięć lat pracował w „Gazecie Krakowskiej”, a następnie był jej współpracownikiem.

 

W swojej książce stara się uporządkować podstawowe fakty dotyczące historii spektroskopu – przyrządu umożliwiającego analizę widmową, który przyczynił się do żywiołowego rozwoju chemii i astrofizyki. Przypomina również zapomniane nazwiska jego konstruktorów. „Na tropie widma” to pierwsza monografia spektroskopu na świecie.

 

Kapituła Nagrody im. Jana Jędrzejewicza wysoko oceniła również książkę Magdaleny Bajer „Rody uczone. Kreski do szkicu” – zapis sześćdziesięciu siedmiu spotkań w domach rodzin inteligenckich.

 

Po ogłoszeniu werdyktu okolicznościowy wykład na temat nieskończoności wygłosił dr Stanisław Bajtlik – astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. Kopernika PAN w Warszawie.

 

W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział również potomkowie doktora Jędrzejewicza – prawnuczka Maria Beata Chabasińska i praprawnuczka – Justyna Gil z mężem i synami Maciejem i Jakubem, członkowie Kapituły Nagrody – prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, Adam Derdzikowski – opiekun Płońskiego Koła Miłośników Astronomii, a także Maciej Jasiński – sekretarz kapituły.

 

Oprócz Stanisława Bajtlika warszawskie środowisko naukowe reprezentowane było przez prof. Kalinę Bartnicką (Komitet Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk), prof. Leszka Zasztowta (Prezes Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki) i Janusza Kowalskiego (sekretarz Towarzystwa Kultury Technicznej).

 

Po uroczystości w Galerii „P”, uczestnicy konferencji złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Jana Jędrzejewicza.

 

 

Nagroda im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej ksiązki poświęconej historii nauki i techniki w języku polskim po raz pierwszy została przyznana 30 września 2013 r. i  otrzymał ją Paweł Polak.

 

Ustanowioną na mocy uchwały Rady Miejskiej Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza corocznie funduje miasto Płońsk. Zwycięzca otrzymuje czek na 10 tys. zł.