Orędownicy pokoju w Płońsku
13.05.2013

Historyczny moment w dziejach Płońska. W ostatni weekend w naszym mieście odbyły się obrady komitetu wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju. Organizacja utworzona przy ONZ w 1988 r. świętuje swoje 25-lecie.

 

Do Płońska przyjechali m.in. reprezentanci Wołgogradu, Nowego Jorku, New Haven, Torunia, Abidżanu i Sarajewa. To druga w dziejach miasta wizyta komitetu wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju.

 

W rozpoczynającym obrady przemówieniu Alfred Marder – prezydent komitetu – mówił:

- Spotykamy się w niestabilnych czasach, w których ludzie z naszych miast i krajów domagają się pokojowych rozwiązań, negocjacji dyplomatycznych i rozwiązania najważniejszych kwestii, przed którymi stoi ludzkość. Powinniśmy zastanowić się, jak bardziej zaangażować się w globalną działalność naszej organizacji. Jesteśmy posłańcami pokoju. Wiąże się to z odpowiedzialnością. Czasy, w których żyjemy zobowiązują nas do reprezentowania głosów ludzkości pragnącej pokoju.

 

- Zdajemy sobie sprawę, jak wielką rolę w utrzymaniu pokoju na świecie i tworzeniu „kultury pokoju” odgrywa współpraca między władzami lokalnymi, samorządami miejskimi i lokalnymi społecznościami. Jako burmistrz staram się utrwalać więzi między miastami partnerskimi Płońska – jest ich w tej chwili 10 – a także nawiązywać współpracę z nowymi partnerami. Wszystkie doświadczenia: wymiana młodzieży, wspólne inicjatywy podejmowane przez miasta partnerskie czy wymiana kulturowa służą przecież jednemu z najważniejszych celów, jakim jest głoszenie idei tolerancji i pokoju - powiedział Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska.

 

Obrady, które odbywały się w Płońsku poświęcone były sprawom organizacyjnym i dotyczyły zmian w statucie stowarzyszenia. Od 6 do 11 października w greckim Messolonghi – mieście, które zostało zaproszone do stowarzyszenia przez Płońsk.  

 

Zwieńczeniem obrad w Płońsku było podpisanie deklaracji, w której członkowie komitetu wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju wezwali w nim m.in. do współpracy w duchu tolerancji i przyjaźni między władzami i społecznościami lokalnymi miast na całym świecie, rozwoju kultury pokoju wśród najmłodszych pokoleń, przełamywania stereotypów i uprzedzeń rasowych, promowania wolności słowa i poglądów, a także do podjęcia działań umożliwiających wszystkim mieszkańcom godne życie, szczególnie w czasach geopolitycznego kryzysu i rozwarstwienia społecznego.

 

Uczestnicy obrad zaapelowali do miast na całym świecie do udziału w internetowej transmisji, która odbędzie się 21 września z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju ustanowionego przez ONZ.

 

W zeszłym roku 21 września Płońsk połączył się z japońskim miastem Hiroszimą i wystosował apel poświęcony pielęgnowaniu idei pokoju.

 

W kolejnych dniach przedstawiciele delegacji z komitetu wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju spotkają się w Wieluniu i Oświęcimiu.