Płońsk laureatem konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2012 – usługi techniczne”
22.02.2013

Nowocześnie, tanio i ekologicznie

 

Płońsk został wyróżniony za projekt „Budowa kompleksowej instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych”. Wprowadzony system umożliwia nowoczesny sposób zagospodarowania odpadów wytwarzanych przez mieszkańców kilku powiatów. Dzięki niemu tylko 40 proc. wagowo odpadów odebranych od mieszkańców trafia na składowisko.

 

Przed zastosowaniem tego rozwiązania odpady, bez odpowiedniego zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem środowiska, trafiały na składowisko. Wywoływało to protesty mieszkańców okolicznych terenów, którzy usiłowali nawet zablokować wysypisko. Minusem był też fakt, że stary system obsługiwał jedynie rynek lokalny.

 

Zdecydowano postawić na innowacyjne rozwiązania, które polegają na zastosowaniu automatów sortowniczych poprawiających w wyraźny sposób skuteczność odzyskiwania surowców wtórnych. Płońsk stał się w tym obszarze prekursorem: po raz pierwszy w Polsce wykorzystywał trzy sortery optopneumatyczne, a także zastosował komorowy system kompostowania odpadów w systemie BIODEGMA.

 

Ewenementem było również to, że spółka miejska zrealizowała zadanie bez udziału środków budżetowych którejkolwiek z obsługiwanych gmin.

 

Zastosowane rozwiązania pozwalają na: wydzielenie z odpadów frakcji energetycznej do produkcji paliwa alternatywnego RDF, kompostowanie całej frakcji biodegradowej i odpadów zielonych, a także składowanie pozostałych odpadów (balastu) na nowoczesnym składowisku, z którego pozyskuje się gaz składowiskowy do napędu agregatu prądotwórczego o mocy 1.2 MW. Daje to możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii.

 

Dzięki nowoczesnemu systemowi do przemysłu trafia teraz kilkanaście rodzajów wysegregowanych z odpadów surowców wtórnych – szkło i opakowania PET z podziałem na kolory, opakowania chemii gospodarczej, opakowania Tetra Pak, folia z podziałem na rodzaje i kolory, tektura, papier gazetowy, papier pozostały, puszki oraz inne opakowania metali żelaznych, odpady niebezpieczne, zużyty sprzęt AGD, baterie i świetlówki, akumulatory, wydzielone z odpadów opony, paliwo RDF i kompost do rekultywacji składowiska.

 

Wdrażanie systemu polegało na maksymalnym wykorzystaniu istniejącej już infrastruktury i ograniczeniu kosztów budowy. Realizację zadania podzielono na etapy. Umożliwiło to start w przetargach małych firm, które wykonywały zadanie za niższe ceny. Z tego powodu inwestor – PGK w Płońsku – musiał skupić się także na koordynacji prac wykonawców, ale w efekcie – skutecznie zmniejszył o 30 proc. koszty budowy.

 

Koszty wdrożenia systemu dla wydajności 50–60 tys. ton odpadów wyniosły rocznie 22 mln zł. Przedsięwzięcie samo się finansuje. Wydatki na jego funkcjonowania pokrywane są ze sprzedaży surowców wtórnych, energii elektrycznej, z wpływów za przyjęcie odpadów oraz „zielonych certyfikatów”.

 

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i sprawnie działającemu systemowi tylko 40 proc. wagowo odpadów odebranych od mieszkańców trafia na składowisko.