Płońsk uczcił 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej
02.09.2013

II wojna światowa to wielka tragedia nie tylko dla żołnierzy, lecz również dla ludności cywilnej, która nigdy wcześniej nie była celem samym w sobie. Dlatego chciałbym, abyśmy dzisiaj pamiętali także o mieszkańcach bombardowanych miast, rozstrzelanych na ulicach i schwytanych w łapankach oraz o dramatach żon i dzieci czekających na powrót swoich mężów i ojców – mówił burmistrz Płońska.

 

Burmistrz przypomniał także relacje naocznego świadka – Jana Bartkiewicza –  z pierwszych dni II wojny światowej w Płońsku:

 

- Niemcy już po trzech dniach dotarli do Mławy. 3 września 1939 r. – w niedzielę – wszystkie tamtejsze urzędy ewakuowane zostały autobusami do Płońska. Dzień później nad Płońskiem pojawili się już Niemcy – w samo południe, o godzinie 12.00 nadleciały niemieckie samoloty i zrzuciły bomby zapalające i burzące. Płońsk był bombardowany wtedy po raz pierwszy. Pamiętam to dokładnie. Ludzie zaczęli masowo uciekać. Ja tez planowałem ucieczkę razem z kolegami, ale nie puścili mnie rodzice. I dobrze zrobili, bo koledzy, którzy wtedy wyjechali, wrócili dopiero w maju 1945 r. – czytał wspomnienia Andrzej Pietrasik.

 

Burmistrz zwrócił uwagę na potrzebę przekazywania kolejnym pokoleniem prawdy o wrześniu 1939 r. W ocenie Andrzeja Pietrasik kampania wrześniowa zakończyła się militarna klęską, ale w rzeczywistości była moralnym zwycięstwem:

 

- Pierwszym państwem, które przeciwstawiło się Niemcom, była Polska. Nie jest do końca prawdą, że na walkę z mającym kilkukrotną przewagę wrogiem skazała nas historia. W pełni świadomie, jako pierwszy kraj w Europie nie ulegliśmy żądaniom Hitlera: nie oddaliśmy Gdańska i nie zgodziliśmy się na budowę eksterytorialnej drogi przez Pomorze łączącej Niemcy z Prusami Wschodnimi. Co ważne – nie ulegliśmy też wcześniejszym sugestiom przystąpienia do  i sojuszu i wspólnego marszu na Wschód.

Wojna 1939 r. okazała się dla Polski militarna porażką. Ale stała się także moralnym zwycięstwem, przykładem walki za sprawę i za honor – mówił burmistrz.

 

Uroczystości zakończyły się na cmentarzu, złożeniem kwiatów przy grobach żołnierzy poległych w 1939 r.

 

 Burmistrz Płońska A. Pietrasik podczs przemówienia okolicznościowego w Kościele p.w. Św. Michała Archanioła

 


 Młodzieżowa Orkiestra Deta

Przemarsz ulicami miasta

 

Przemarsz ulicami miasta

 

Z-ca Burmistrza T. Kozera oraz Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej K. Mikołajewska  podczas składania kwiatów  na mogile poległych w 1939 r.

 

Z-ca Burmistrza T. Kozera, Komendant Straży Miejskiej B. Lewandowski