Wizyta delegacji z Płońska w Belgi
21.12.2012

Na początku grudnia oficjalna delegacja z Płońska gościła w Belgii na zaproszenie władz gminy Antoing oraz przedsiębiorstwa IPALLE zajmującego się zagospodarowaniem odpadów.  Wizyta miała na celu zapoznanie się z systemem segregacji i zagospodarowania śmieci w belgijskim regionie Walonia oraz konkretnymi rozwiązaniami wprowadzonymi w tej dziedzinie przez przedsiębiorstwo IPALLE.

Przedstawiciele firmy IPALLE gościli w Płońsku pod koniec sierpnia br. Podczas tej wizyty zwiedzili Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Goście byli zainteresowani przede wszystkim rozwiązaniami w zakresie ogrzewania miasta. Przy okazji opowiedzieli o funkcjonującym u nich systemie gospodarki odpadami m.in. o „parkach kontenerów”, które sprawdziły się jako sposób zbierania posegregowanych śmieci. W 2013 r. gminy w Polsce muszą wdrożyć nowy system w zakresie gospodarki odpadami, dlatego też przedstawiciele z Płońska podczas grudniowej wizyty zapoznali się z „dobrymi praktykami” wprowadzonymi w Belgii.

Przedsiębiorstwo IPALLE działa od ponad 30 lat, powstało z inicjatywy związku międzygminnego, który obecnie tworzy 30 gmin (ok. 390 tys. mieszkańców). Gminy płacą na rzecz przedsiębiorstwa składkę od mieszkańca (w roku 2013 będzie to ok. 50 euro/osobę), w zamian za co IPALLE zapewnia odbiór i segregację śmieci zgodnie z wymogami prawa belgijskiego. Mieszkańcy płacą podatki, które są ustalane w danej gminie w zależności od wielkości gospodarstwa domowego (np. w gminie Antoing: 80 euro/rok za 1 osobę, 100 euro/rok za 2 osoby, 125 euro/rok za 3 i więcej osób).

Płońska delegacja zwiedziła i została szczegółowo zapoznana z funkcjonowaniem „parku kontenerów” – miejsca zbiórki ponad 30 rodzajów posegregowanych śmieci. IPALLE posiada 25 „parków kontenerów”. Mieszkańcy samodzielnie przywożą do nich posegregowane śmieci. Jeden park obsługuje ok. 15-20 tys. mieszkańców. Wszyscy mieszkańcy regionu Walonia mogą korzystać bezpłatnie z tego systemu zbiórki śmieci, który jest w pełni zinformatyzowany. Każdy zainteresowany mieszkaniec otrzymuje elektroniczną kartę wstępu do parku. Prawie 80% mieszkańców posiada taką kartę, a 70 % korzysta z parków kontenerów. Parki czynne są 7 dni w tygodniu. Dostarczanie śmieci jest nadzorowane przez pracownika parku, który pilnuje, aby odpowiednio posegregowane śmieci trafiały do właściwych kontenerów/pojemników. Odnotowują oni również w systemie informatycznym ilości śmieci dostarczanych przez poszczególnych mieszkańców, które są limitowane.

 

Płońska delegacja zobaczyła również oczyszczalnię ścieków (IPALLE posiada 39 oczyszczalni) oraz największy zakład IPALLE – spalarnię śmieci Thumaide. W ciągu roku spalane jest w niej ok. 350 tys. ton śmieci. W wyniku procesu spalania produkowana jest energia elektryczna.

Firma IPALLE posiada ponad 300 współpracujących firm, które zapewniają m.in. transport śmieci, ich odbiór z domu. W ramach takiej współpracy, z firmą Fost, organizowana jest selektywna zbiórka opakowań. Mieszkańcy gmin tworzących IPALLE mają do dyspozycji 360 pojemników do segregacji szkła według kolorów. Mają również zapewniony odbiór papieru i kartonów (co 4 tygodnie) oraz opakowań plastikowych, metalowych i aluminiowych (co 2 tygodnie).

 

Oprócz zaprezentowania stronie polskiej doświadczeń z zakresu gospodarowania odpadami, gospodarze pokazali delegacji płońskiej również region, w którym leży miasto Antoing, słynący z wydobycia kamienia (w regionie działa wiele cementowni).

Prowadzono również rozmowy i ustalenia dotyczące realizacji projektu wspólnego napisania książki przez dzieci z Antoing, francuskiego Crepy-en-Valois, niemieckiego Zell Mosel i Płońska. Pomysł ten po raz pierwszy zaprezentowano podczas spotkania miast partnerskich w Płońsku w sierpniu br. Podczas grudniowej wizyty ustalono, że książka zostanie wydana w maju 2013 r. Dzieci z każdego miasta napiszą po 2 rozdziały tej książki, która zostanie wydana w języku francuskim, niemieckim i polskim.

Płońska delegacja uczestniczyła w otwarciu targów Bożonarodzeniowych w Antoing.

Podczas wizyty prowadzone były również rozmowy o nawiązaniu oficjalnej współpracy pomiędzy Płońskiem a Antoing. Podczas wizyty delegacji z Płońska zebrał się zarząd Antoing i podjął uchwałę o rozpoczęciu oficjalnej współpracy. Uchwała ta została zatwierdzona również przez Radę Miejską Antoing na sesji 20 grudnia 2012 r. Partnerzy z Antoing zaproponowali, aby umowa o współpracy został podpisana w maju przyszłego roku podczas spotkania miast bliźniaczych w Antoing.